Prezidentūros apklausą dėl Stambulo konvencijos: tai yra nekorektiškai naudojama sociologija ir siekis toliau dirginti

Prezidento kanceliarijos užsakymu apklausą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“, joje buvo klausiama „Ar pritariate, kad Lietuva turi ratifikuoti Stambulo konvenciją?“. Duomenys rodo, jog tam pritaria ir greičiau pritaria 22,1 proc. apklaustųjų, 48,8 proc. atsakė nepritariantys arba greičiau nepritariantys, o 29,2 proc. šiuo klausimu nuomonės neturi.

„Manyčiau, kad eilinį kartą susiduriame su situacija, kai nekorektiškai naudojami sociologinių tyrimų įrankiai. Ką pirmiausia turiu omenyje, tai kad apklausos klausimas, toks, koks jis užduotas, yra nekorektiškas, nes nėra aišku, kas turima omenyje po sąvoka „Stambulo konvencija“ moksline prasme. Tai, kad visuomenėje sukelta didžiulis nepasitenkinimas dokumentu, kuris taip pavadintas, nieko mums nepasako apie problemas, kurias dokumentas įvardija ir siūlo spręsti. Iš šios apklausos žinome tiek, kad visuomenėje stipriai užaštrėjęs klausimas ir dokumentas yra tam tikras dirgiklis, bet nežinome, ką visuomenė galvoja apie smurtą artimoje aplinkoje, apie seksualinį smurtą ir jo prevenciją, apie valstybės pagalbos poreikį smurto artimoje aplinkoje ir seksualinio smurto atvejais, apie esamos pagalbos vertinimą, apie lyčių santykius“, – kalbėjo mokslininkė.

Nešališko informavimo apie konvenciją pasigenda ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Jos atstovė Mintautė Jurkutė sakė, kad prezidentas savo nuomonės apie Stambulo konvenciją iki šiol nėra išsakęs, tačiau dar kovo pradžioje sakė, kad reikalinga diskusija ir jį esą nuvilia jos nebuvimas.

„Teigiamai vertiname prezidentūros susidomėjimą išsiaiškinti tuo, ką mano visuomenė, bet turbūt reikėtų atkreipti dėmesį, kad konkrečiai kalbant apie šį dokumentą, dar neteko išgirsti asmeninės prezidento nuomonės, ką jis šiuo klausimu galvoja. Visą žiemą ir ankstyvą pavasarį stebėjome, kiek daug buvo sukelta dezinformacijos ir politikavimo aplink šią temą ir nekonstruktyvių diskusijų, tai labai keista matyti tokią apklausą, kuri, sutikčiau su profesore, neprisideda prie to, kad būtų aiškiau“, – kalbėjo M. Jurkutė.

Daugiau LRT. [2021-04-30 19:35]
Daugiau naujienų