Laima Vaigė. Laikas atsisakyti heteroseksualumo privilegijų šeimos teisėje

Kaip neseniai buvo rašyta LRT.lt, Estijoje nuo 2016 m. galioja registruotos partnerystės įstatymas, leidžiantis sudaryti partnerystę ir tos pačios lyties asmenims. Registruota partnerystė Estijoje ne sutarties rūšis, o šeimos institutas, sukuriantis civilinį statusą, prilyginamą santuokai. Be kitų dalykų, savaime suprantama, kad leidžiama įsivaikinti partnerio ar partnerės vaiką. Lesbietės ir biseksualios moterys turi teisę pasinaudoti dosnia Estijos pagalbinio apvaisinimo sistema ir sukurti šeimą, planuoti vaikus.

Palyginti neseniai pokyčiai prasidėjo ir Latvijoje. 2020 m. rudenį Latvijos Konstitucinis Teismas paaiškino, kad tos pačios lyties pora, susilaukusi vaiko, kaip ir heteroseksualios poros, turi teisę pasinaudoti motinystės ir tėvystės apsauga. Konstitucinis teismas nutarė, kad socialinės apsaugos nesuteikimas tos pačios lyties porai prieštarauja Konstitucijai, tad būtina keisti teisės aktus. Jei įstatymų leidėjas laiku nepakeis įstatymų ir nesuteiks homoseksualioms poroms socialinės apsaugos gimus kartu planuotam vaikui, pasinaudoti šia teise negalės ir heteroseksualios poros.

Lietuvoje tos pačios lyties porų vaikai yra naujoji „neteisėtų“ vaikų karta. Panašiai, kaip kažkada buvo su vaikais, gimusiais ne santuokose, ir dėl to neturinčiais teisinio ryšio su vienu iš tėvų. Laikas suvokti, kad šių vaikų teisės yra visai ne apie jų tėvų teises, pasirinkimus ir poreikius. Tai atskiras klausimas. Galima diskutuoti, ar tos pačios lyties asmenys turi teisę į dirbtinį apvaisinimą ar surogaciją valstybės viduje, tačiau palikti jau gimusius vaikus už įstatymo ribų yra cinizmas.

Daugiau LRT. [2021-05-01 09:00]
Daugiau naujienų