Partnerystės įstatymo oponentai kovoja prieš vienalytes šeimas, nors KT ir EŽTT jų neneigia

Tokių žmonių Lietuvoje tėra mažuma, tačiau, mažumas – tautines mažumas – ginančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA-KŠS) atstovė Rita Tamašunienė teigė, kad šis – jos žodžiais, „girtas“ – įstatymas iš viso perteklinis ir nereikalingas. Nors pati Lenkų rinkimų akcija reikalauja priimti atskirą įstatymą, kuriame būtų surašytos išskirtinės tautinių mažumų – bendrijų – teisės.

„Atsakykite man, kodėl jūs bandote apeiti Konstituciją ir įtvirtintą šeimos sampratą, nepasirinkdami tiesiog kelio sureguliuoti tuos santykius Civilinio kodekso tam tikrose knygose?“ – klausia LLRA-KŠS frakcijos narė R. Tamašunienė.

Nors įstatymas buvo atmestas būtent dėl vienalyčių asmenų šeimų, Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako: pagal Konstituciją, šeima gali būti sukurta ir santuokos, ir partnerystės pagrindu.

„KT labai aiškiai pasakė, kad pagal Konstitucijos 38 straipsnį turi būti ginamos visos šeimos, nepaisant tų santykių išraiškos formos. Tai yra, ar tai būtų santuokos pagrindu sukurta šeima ar partnerystės, ar de facto gyvenimo pagrindu, kadangi šiaip jau KT nieko naujo europiniu mastu nesuformulavo. Europos Žmogaus Teisių Teismas labai aiškiai šiuo klausimu yra pasisakęs, kad šeimos gyvenimas yra ginamas visų, nepaisant išraiškos formos ir nepaisant to, ar šeimą sudaro skirtingų lyčių asmenys, tarkim, susituokę ar kartu gyvenantys skirtingų lyčių asmenys, ar tos pačios lyties asmenys, įregistruotos partnerystės ar kitu būdu“, – sako D. Žalimas.

Nors kai kurie politikai atkakliai kovoja prieš vienos lyties žmonių gyvenimo kartu įvardijimą šeima, tokie partneriai augina ir vaikus, ir jais rūpinasi, nors valstybė tokias šeimas diskriminuoja.

„Ir turbūt žmonės, kurie nesusiduria su tomis problemomis, jie galvoja, tai nelabai svarbus klausimas, – sako lygių teisių aktyvistė Jūratė Juškaitė. – Bet tiesiog įsivaizduokite, jei iš jūsų atimtų visas šitas privilegijas ir jūs, vesdama savo bendrą vaiką pas gydytoją, galvotumėt, ar mane atpažins, kad čia yra ne tas partneris, ar aš turėčiau pasirašinėti ir klastoti dokumentus? Na, partneriui, kuriam priklauso, kuris yra biologinis globėjas įstatymo prasme, turi vedžiot kas kartą vaiką pas gydytoją, nes negali pasirašyti tas žmogus.“

Daugiau LRT. [2021-06-07 19:30]
Daugiau naujienų