ES teisės ekspertė: sienos statyba neprieštarauja tarptautinei teisei, bet įstatymų pakeitimai panašūs į Vengrijos

„Praėjusios savaitės Seimo priimti Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimai yra dalinis veidrodinis atspindys Vengrijos veiksmų per 2015-2017 m. krizę, kuomet Vengrija keitė savo įstatymus dėl prieglobsčio ir dėl užsieniečių išsiuntimo numatydama galimybę Vyriausybės paskelbtais masinio užsieniečių srauto atvejais riboti tam tikras migrantų ir prieglobsčio prašytojų teises. Šie teisės aktų pakeitimai susilaukė pirmiausia Europos komisijos reakcijos ir kritikos dėl sistemingo prieglobsčio prašytojų sulaikymo, priėmimo sąlygų, prieglobsčio procedūrų dar 2015 metais“, – Eltai pasakojo L. Jakulevičienė.

Pasak teisės ekspertės, ne dėl konkretaus fizinio barjero statybos, o būtent dėl prieglobsčio prašymų procedūrų neatitikimo ES teisės reikalavimams 2020 m. gruodį Vengrija ir pralaimėjo bylą Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (ESTT).

„Vėliau susilaukta ir Europos teisingumo teismo sprendimo. Teismas konstatavo, kad Vengrija nesilaikė ES teisės reikalavimų, taikomų prieglobsčio procedūroms ir neteisėtai esančių šalyje asmenų išsiuntimui. Sprendime pripažintos tokios problemos, kaip apribojimas galimybių pateikti prieglobsčio prašymą, neteisėtas prašytojų sulaikymas vadinamuosiuose „tranzito centruose“ pasienyje bei garantijų netaikymas vykdant išsiuntimo procedūras“, – aiškino MRU profesorė.

Daugiau LRT. [2021-07-26 19:40]
Daugiau naujienų