Dešimtys Seimo narių ragina VU atšaukti rekomendacijas dėl lyčiai jautrios kalbos

„Bandymas keisti lietuvių kalbos formas, iki šiol išsaugojusias daug kalbinių ypatybių, kurių neliko kitose giminiškose kalbose, ir kurti dirbtinę kalbą, kuri vystosi ir keičiasi ne natūraliai, o per „pažangiųjų“ ideologų ir biurokratų brukamas tariamo korektiškumo normas, yra pačių asmeniškiausių žmogaus savybių, t. y. jo kalbos ir mąstymo, išniekinimas ir pavertimas karikatūra“, – dėsto politikai.

Po kreipimusi, kurį parengė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys Audronius Ažubalis ir kurio kopiją gavo portalas 15min, pasirašė 39 parlamentarai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovų – net daugiau nei iniciatoriaus kolegų konservatorių. Parašus padėjo ir kone visi – šeši iš aštuonių – Lietuvos regionų frakcijos narių, tiek pat – Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų, pora parlamentarų iš Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos.

Į kreipimąsi sureagavęs Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas docentas Ainius Lašas „Seimo antikinės lietuvių kalbos mylėtojų būrelio“ argumentus įvertino kaip silpnokus.Viena iš gairių autorių, Lietuvių kalbos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja, VU profesorė Loreta Vaicekauskienė pabrėžė, kad šiais siūlymais nesikėsinama į kalbą: „Reikia atskirti gramatiką ir kalbą. Kultūrines normas kuriame patys, tai nėra gramatikos keitimas.“ Anot jos, daliai žmonių jautrumas kalbai lyties nelygybės aspektu yra svarbu, todėl galima rasti būdų atsižvelgti į jų poreikius.

Daugiau 15min. [2021-11-23 19:30]
Daugiau naujienų